
“Heut triumphiret Gottes Sohn”!
In de tijd rond Pasen wordt traditiegetrouw door veel koren aandacht besteed aan het lijden en sterven van Jezus. Met Pasen vieren we de opstanding uit de dood. Het vocaal ensemble ‘Vocalibre’ legt dit jaar nu eens híer de focus op met een prachtig barokconcert, dat plaatsvindt op:
20 april a.s. in de Grote of Sint-Martinuskerk te Dokkum.
Aanvang 15:00 uur
Toegang: aan de zaal €15,- / in voorverkoop: €12,50 (klik hier)

De Barok kwam rond 1600 in Italië tot ontwikkeling en duurde tot ongeveer 1750. Deze periode kenmerkt zich door een overdaad aan vorm en heftigheid van gevoelsuitdrukking. Dit kwam tot uiting op verschillende terreinen, zoals architectuur en schilderkunst. Dit schilderij van de Italiaanse schilder Caravaggio over de Opstanding van Jezus is daar een mooi voorbeeld van. In het Paasconcert van Vocalibre wordt duidelijk op welke wijze gevoelsuitdrukkingen omtrent het feest van Pasen terugkomen in de muziek van componisten als Samuël Scheidt, Johann Herman Schein en Johann Sebastian Bach.
Anders dan in Nederland waaraan de barokmuziek grotendeels is voorbijgegaan, werd ook in de tijd na de Reformatie in Duitsland veel gezongen door koren in de Lutherse erediensten.
Componisten als Scheidt en Schein staan meestal in de schaduw van Bach. Tijdens dit concert komen deze componisten uit de vroegbarok in het volle licht te staan met prachtige motetten. Tijdens de kerkelijke feestdagen, zoals op Pasen, werden deze motetten gezongen als uiting van lof en dankbaarheid. Het koor zingt een aantal van deze motetten uit de bundel ‘Israëlsbrünnlein’ van Schein (1623), geschreven in de stijl van de Italiaanse madrigalen.
Het concert begint met ‘Surrexit Christus hodie’ van Scheidt, gevolgd door delen uit de Missa Secunda van Hassler. Met ‘Christ is erstanden’ en ‘Heut triumphiret Gottes Sohn’ ontbreekt ook de prachtige en herkenbare muziek van Bach niet.
Vocalibre sluit het Paasconcert af met het slotkoor van cantate BWV 28: ‘Nun lob, mein Seel den Herren’! Organist Jochem Schuurman begeleidt het koor op koororgel en bespeelt tevens het prachtige Flentrop-orgel van de Grote of Sint-Martinuskerk.
Een bijzonderheid tijdens het concert is het motet: “Weest niet ontsteld”. Het werd door Willem Vogel met de hand geschreven en gedateerd op: 15 april 1975! U heeft dit lied wellicht nog nooit gehoord en een uitvoering ervan is tot op heden nergens op internet te vinden. Wij gaan dit bijzondere motet, exact een halve eeuw oud dus, met enthousiasme zingen! Er bestaat een oude plaatopname van, inclusief krasjes en tikjes, uitgevoerd door het Sweelinck-ensemble van de Oude Kerk, onder leiding van Willem Vogel zelf:
Toegangskaarten aan de zaal: € 15. In de voorverkoop kosten de kaarten € 12,50



